Ceny cukru na giełdach spadają. Kakao najtańsze od trzech lat

Strona główna » Aktualności » Ceny cukru na giełdach spadają. Kakao najtańsze od trzech lat

wielkość tekstu:A | A | A

Notowania cukru na światowych giełdach spadają. W ciągu ostatniego tygodnia cukier biały staniał w Nowym Jorku o 2 proc. do około 603 USD za tonę, a surowy o 3 proc., do około 508 USD za tonę. Kakao jest natomiast najtańsze od trzech lat.

W ciągu miesiąca cukier biały potaniał o 11 proc. W ujęciu rocznym cukier nierafinowany kosztuje mniej o 21 proc., a biały 18 proc. - podała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Jeszcze w lutym tego roku cukier był rekordowo drogi; jego cena osiągnęła poziom nienotowany od 30 lat - w lutym na nowojorskiej giełdzie trzeba było zapłacić za tonę tego produktu aż 780 dolarów.

W opinii ekspertów powodem ostatnich spadków notowań są problemy ekonomiczne europejskich gospodarek.

Spadają też notowania kakao. W Nowym Jorku towar ten stracił na wartości 6 proc. i kosztuje 2170 dolarów za tonę, a w Londynie o 7 proc. mniej, do 1,4 tys. funtów za tonę. Powodem spadków cen jest duża podaż ziarna z zachodniej Afryki.

Kakao jeszcze kilka miesięcy temu było równie drogie jak cukier. Ceny kakao osiągnęły swoje maksimum w lutym br. Tona kosztowała wtedy 3546 USD. Wówczas powodem dużych wzrostów cen tego produktu były zamieszki na Wybrzeżu Kości Słoniowej - kraju, który dostarcza ok. 40 proc. światowej produkcji.

Do wysokich cen cukru i kakao przyczyniły się też spekulacje na giełdach.

W Polsce ceny detaliczne cukru w lutym tego roku osiągnęły rekordowy poziom 7 zł za kg i od tego czasu spadają. W listopadzie br. - według notowań portalu dlahandlu.pl - są one na poziomie średnio 3,65 zł/kg (od 2,69 do 4,39 zł/kg).

cukier - ceny hurtowe
cukier [kg] 3.75 zł | cukier puder [0.4kg] 2.19 zł

kakao - ceny hurtowe
kakao [100g] 3.41 zł

źródło: portalspozywczy.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

gry internetowe

Przyjaciele chcę wam powiedzieć, że na naszym kasynie internetowym ...

Kasino

Chłopaki, grałem kiedyś w kasynie internetowym na ...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.