Stare, ale jare

Strona główna » Aktualności » Stare, ale jare

wielkość tekstu:A | A | A

Orkisz, kamut, szarłat inaczej nazywany też amarantusem czy quinoa, często określane są mianem prazbóż, a to dlatego, że znane są ludzkości od tysięcy lat. Niektóre z nich, jak samopszę, nasi przodkowie jadali już w okresie neolitu.
Czy mąki z tych starych odmian zbóż są bardziej wartościowe w substancje odżywcze niż te z pszenicy lub żyta? Zdania naukowców na ten temat są podzielone, jednak przez wielu konsumentów chleb orkiszowy lub z dodatkiem amarantusa to pieczywo prozdrowotne. Z marketingowego punktu widzenia warto więc mieć w ofercie tego typu asortyment.
Chleb i pieczywo drobne, a także wyroby cukiernicze na bazie lub ze skromnym tylko dodatkiem mąk ze wspomnianych prazbóż można produkować samodzielnie, korzystając z odpowiednich surowców lub też używać do tego gotowych i sprawdzonych mieszanek gwarantujących zarówno stabilność, jak również powtarzalność wypieków.
Orkisz to zboże znane i spożywane już w starożytności. Ziarna orkiszu są od pszenicy bogatsze nie tylko w białko, ale także w lepiej przyswajalny gluten i niektóre witaminy oraz minerały. Dla coraz większej grupy konsumentów jest to koronny argument przemawiający za tym, aby do swojej codziennej diety włączyć chleby i bułki, a także ciasta z mąki orkiszowej. Do produkcji tych wyrobów można używać gotowych miksów, w których orkiszowi często towarzyszą inne cenne składniki. W przypadku tego prazboża wybór mieszanek piekarskich i cukierniczych jest imponujący.
O szarłacie (w branży piekarskiej częściej używana jest nazwa amarantus) również śmiało można powiedzieć, że to starożytne zboże, gdyż roślina ta uprawiana była przez Indian z Ameryki Południowej ponad 3000 lat temu. Co prawda, określenie „zboże” nie jest do końca prawdziwe z botanicznego punktu widzenia, ale w praktyce amarantus (podobnie jak zboża) wykorzystuje się do produkcji mąki i używa do wyrobów piekarsko-cukierniczych. Mąka ta nie zawiera glutenu, przez co jest szczególnie atrakcyjna dla osób chorych na celiakię. Ma dużo cennych składników mineralnych i witamin, wysokowartościowe białko oraz sporą ilość skwalenu – węglowodoru nienasyconego, który ma zbawienny wpływ na opóźnianie procesów starzenia się organizmu. Wydaje się, że właśnie obecność tego lipidu ma największy wpływ na rosnącą popularność szarłatu wśród konsumentów pieczywa. Mieszanek z amarantusem jest na polskim rynku znacznie mniej niż miksów orkiszowych, jednak również i z nimi warto się bliżej zapoznać.

źródło: bakeandsweet.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

Rehabilitacja Łódz FMC

Moim zdaniem w przypadku spraw związanych ze zdrowiem warto korzystać z usług specjalistów, dlatego polecam Wa...

gry internetowe

Przyjaciele chcę wam powiedzieć, że na naszym kasynie internetowym ...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.