Festyny i jarmarki - dobre miejsca na promocję chleba

Strona główna » Aktualności » Festyny i jarmarki - dobre miejsca na promocję chleba

wielkość tekstu:A | A | A

Za nami Święto Chleba w Krakowie oraz Kaliski Festiwal Smaków – imprezy, które pozwalają piekarzom i cukiernikom wyjść „na ulice” ze swoimi produktami i nawiązać cenne relacje z konsumentami.
W drugi weekend czerwca zarówno w stolicy Małopolski, jak też w Kaliszu piekarze i cukiernicy mieli okazję, aby promować się przed szeroką klientelą. Jakie będą efekty ich działań - czas pokaże. Obie te imprezy to jednak dopiero początek „chlebowego festiwalu”, jaki czeka nas w najbliższych miesiącach. Jak co roku, obejmie on swym zasięgiem kraj. Już teraz wiadomo, że chlebem w tym roku nie zapachnie w Jaworze, gdzie przez lata organizowane były Targi Chleba (w planach jest powrót do tej imprezy w 2014 r). Pod znakiem zapytania jest też miejsce i termin kolejnej, jedenastej już edycji Warszawskiego Święta Chleba. Sporo innych tego typu imprez ma już ustalone terminy.

Święto Czekolady w Tychach
21 lipca 2013

Ta tradycyjna impreza poświęcona jest w dużej mierze promocji czekolady i wszystkich wyrobów na jej bazie. Co roku w programie tego festynu są m.in. wystawy wyrobów cukierniczych, liczne konkursy ze słodkimi nagrodami oraz cykl wydarzeń związanych z czekoladą. W święcie biorą udział nie tylko mieszkańcy miasta, ale przyjezdni z całego Śląska. Ciekawostką jest, że Świętem Czekolady na tym terenie żartobliwie nazywano obchodzone w PRL-u Święto Odrodzenia Polski. Skojarzenie jest proste – zarówno owe socjalistyczne święto, jak i nazwa znanych polskich zakładów czekoladziarskich związane były z datą 22 lipca. Po latach to pierwsze zniknęło, a drugie wróciło do nazwiska swojego założyciela E. Wedla.
(miejsce: Tychy, Plac pod Żyrafą)

Święto Chleba w Gdańsku
Jarmark św. Dominika
27 lipca – 18 sierpnia 2013

Trwający przez trzy tygodnie jarmark jest największym i najstarszym tego typu wydarzeniem w Polsce - jego tradycja liczy sobie już ponad 750 lat.
Atrakcyjność Jarmarku św. Dominika wynika głównie z połączenia oferty handlowej (starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane na ponad 1000 kramach) z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne. To wszystko sprawia, że przez Jarmark przewijają się tłumy turystów. Jak zapewnia organizator imprezy, w ubiegłym roku imprezę odwiedziło ok. 6,5 mln gości!
Ważnym wydarzeniem, które nierozerwalnie towarzyszy jarmarkowi i z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę producentów pieczywa z całego kraju jest gdańskie Święto Chleba. W 2012 r. zjechało na nie kilkudziesięciu piekarzy z najodleglejszych zakątków Polski i wiele wskazuje na to, że i tego lata będzie podobnie. Klienci na jarmarku szukają głównie regionalnych wypieków, lecz nie tylko z sąsiednich Kaszub czy Kociewia, chociaż chlebów z tych regionów jest w Gdańsku najwięcej. Nie brakuje też wystawców z Litwy i Ukrainy, których i w czasie najbliższych wakacji będzie można spotkać w grodzie Neptuna.
(Gdańsk, Stare Miasto)

Podlaskie Święto Chleba
18 sierpnia 2013

Na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu od 1989 r odbywały się dożynki, które przed dwunastoma laty zostały przekształcone w Podlaskie Święto Chleba. Patronat nad imprezą sprawują Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego. W imprezie zwykle uczestniczy kilkadziesiąt firm piekarniczych oraz twórców ludowych. Festyn o charakterze ludowym ma promować nie tylko samo pieczywo, ale też przybliżyć tradycje jego produkowania - począwszy od żniw i młócenia zboża młocarnią napędzaną lokomobilą parową, a na pokazie wypieku chleba w piecu polowym skończywszy. Jak zapewniają organizatorzy, każdego roku Podlaskie Święto Chleba przyciąga do skansenu 20 tys. gości, którzy m.in. degustują, a następnie kupują wyroby piekarsko-cukiernicze, głównie te regionalne.
(Ciechanowiec)

Lubuskie Święto Chleba
24 i 25 sierpnia 2013

Impreza ta od 23 lat odbywa się w Bogdańcu, dużej wsi położonej kilkanaście kilometrów od Gorzowa. Co roku na organizowanym tam festynie bawi się kilka tysięcy osób. Co ciekawe, znaczną część bywalców Lubuskiego Święta Chleba stanowią turyści z Niemiec. Oprócz stoisk z wyrobami piekarskimi i cukierniczymi tradycją bogdanieckiego festynu są też korowody z chlebami i prezentacja regionalnego jadła. Towarzysząca Świętu Chleba inna popularna impreza, jaka jest rozgrywany w całej Polsce konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów ma za zadanie promowanie tradycyjnej kuchni polskiej, również wśród przybyszów z Zachodniej Europy. Bogdaniec leży bowiem zaledwie 30 km od przejścia granicznego.
(Bogdaniec)

Święto Chleba w Elblągu
31 sierpnia i 1 września 2013

Impreza ta nawiązuje do legendy o piekarczyku, który w 1521 r. uratował miasto przez najazdem Krzyżaków. Mimo iż zabawa organizowana od ośmiu lat ma charakter jarmarku, na którym różnego rodzaju wyroby prezentuje ok. dwustu wystawców, to jednak chleb jest motywem przewodnim tego dwudniowego festynu. Podczas niego dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza oryginalne, regionalne pieczywo, choćby takie jak ogromne, okrągłe bochny chleba na zakwasie, które z uwagi na swoją wagę (ok. 3 kg) są sprzedawane przede wszystkim na kromki.
(Elbląg, Stare Miasto)

V Ogólnopolskie Święto Chleba
XV Święto Chleba w Radomiu
1 września 2013

Również i ta impreza ma charakter pikniku rodzinnego. Jej pomysłodawcą i corocznym organizatorem jest Cech Piekarzy w Radomiu, który wraz z Muzeum Wsi Radomskiej postawił sobie za cel edukację poprzez zabawę. Festyn ma promować polskie tradycje piekarnicze, a także zwrócić uwagę na zdrowe formy odżywiania. Celem Święta Chleba jest jednak nie tylko pokazanie arkanów sztuki piekarniczej, ale również ogólnopolska promocją Radomia, który przez konsumentów w całym kraju coraz częściej jest kojarzony właśnie z chlebem.
(Radom, Muzeum Wsi Radomskiej)

XV Lubelskiego Święta Chleba
8 września 2013

Już po raz piętnasty piekarze i cukiernicy będą świętować na lubelskiej starówce. W tym roku już po raz drugi Świętu Chleba będzie towarzyszył Europejski Festiwal Smaku. Swój udział w festynie potwierdziło już kilkudziesięciu wystawców z branży piekarskiej z regionu, z Polski, a nawet z zagranicy. To wyjątkowe wydarzenie będzie doskonałą okazją do spotkania się rzemieślników piekarstwa i cukiernictwa z Lubelszczyzny ze swoimi kolegami po fachu z całej Polski. Zwłaszcza, że w tych dniach tysiące gości zawita na targach Bakepol, która od tego roku organizowana jest właśnie w Lublinie.
(Lublin, Plac Zamkowy i część Starego Miasta)

Święto Chleba w Poznaniu
8 września

W drugą sobotę września pieczywo, ciasta i oczywiście słynne rogale świętmarcińskie zawładną stolicą Wielkopolski. Jak co roku Święto Chleba zgromadzi mistrzów sztuki piekarskiej, którzy kunszt swojego rzemiosła zaprezentują mieszkańcom oraz turystom, jakich tego dnia w Poznaniu nie zabraknie. Z pewnością jest to jedna z najlepiej zorganizowanych imprez promujących pieczywo w naszym kraju. Dla wielkopolskich piekarzy Dni Chleba są doskonała okazją, aby dotrzeć ze swoimi wyrobami od większej grupy klientów i osobiście zachęcić ich do odwiedzenia swoich cukierni i sklepów z pieczywem.
(Poznań, Stary Rynek)

Święto Chleba w Tokarni
8 września 2013

Początek września to dla mieszkańców Kielc i okolic okazja, aby wspólnie pobawić się na wielkim festiwalu chleba na terenie skansenu w Tokarni, któremu jak co roku towarzyszyć będą różne występy ludowe i pokazy obrzędowe. Promocji chleba produkowanego w lokalnych piekarniach towarzyszyć będzie z kolei młócenia cepami oraz prezentacja tego, jak wypieka się chleb tradycyjnym sposobem. Będzie także kiermasz, na którym rękodzielnicy zaprezentują swoje wyroby, jednak wśród wystawców dominować będą głównie piekarze i cukiernicy z całego województwa Świętokrzyskiego – zapewniają organizatorzy imprezy.
(Tokarnia koło Kielc, Park Etnograficzny)

źródło: bakeandsweet.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

urlop

U mnie w tym roku urlopu jako takiego brak, ale będę nadrabiał w następnym. Planuje wypad gdzieś w góry na sno...

szkolenia

byłam niedawno na szkoleniu z zakresu terapii keratynowej, bardzo mi się to spodobało i wprowadziłam ten zabie...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.