Pielgrzymka rzemiosła na Jasną Górę

Strona główna » Aktualności » Pielgrzymka rzemiosła na Jasną Górę

wielkość tekstu:A | A | A

Od 32 lat polscy rzemieślnicy w ostatnią niedzielę czerwca spotykają się u stóp Jasnej Góry. Do Częstochowy z całej Polski przybyli przedstawicieli izb i cechów rzemieślniczych. Prezentowane na sztandarach wizerunki patronów środowisk rzemieślniczych oraz symbole chrześcijańskie podkreślały znaczenie hasła tegorocznej pielgrzymki: „Rzemieślnicy zawsze wierni Bogu i Kościołowi".
Do tych słów odnieśli się prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik oraz Władysław Jefremienko, prezes szczecińskiej Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Podkreślili oni, że od wieków rzemieślnicy związani byli z tradycją chrześcijańską. Zawierzenie Bogu i Maryi pomaga docenić wartość posiadania rodziny i korzyści płynące z prowadzenia firmy, ale także dostrzec potrzeby pracownika - człowieka, który angażuje się w swoją pracę i pragnie zapewnić godny byt sobie i swoim najbliższym. Celebrujący mszę świętą metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, dodał, iż wiele trudności w prowadzeniu firm i obaw przy zatrudnianiu pracowników, wynika z braku chęci pomocy i rozwikłania problemów polskich przedsiębiorców przez władze naszego kraju lub jej nieporadności, a nawet niewiedzy. Arcybiskup nie po raz pierwszy skierował mocne słowa do rzemieślników. Jego zaangażowanie w sprawy małych i średnich przedsiębiorców doceniła kapituła najwyższego odznaczenia rzemieślniczego „Szabli im. Jana Kilińskiego", którą metropolita szczecińsko-kamieński przyjął z rąk prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jerzego Bartnika.
Z błogosławieństwem arcybiskupa Dzięgi, przy dźwiękach Jasnogórskiej Orkiestry Dętej, poczty sztandarowe, wraz z władzami rzemieślniczymi i starszyzną cechową, przeszły przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej kończąc pielgrzymkowe uroczystości.
Napawającym dumą, nie bez znaczenia dla poważania i integracji środowiska piekarsko-cukierniczego, był udział w tym dniu na Jasnej Górze znakomitych przedstawicieli branży.
Tradycyjnie, w czasie pielgrzymki, Związek Rzemiosła Polskiego uhonorował wyróżnieniami wytypowanych przez Izby Rzemieślnicze mistrzów szkolących i ich uczniów, wśród których i w tym roku nie zabrakło wybitnych znawców i nauczycieli piekarskiego i cukierniczego fachu. Okolicznościowe dyplomy w tych zawodach wręczono wyróżniającym się uczniom, a przede wszystkim ich mistrzom: Januszowi Dudkowi z Trzcianki k. Poznania, Leszkowi Płonce ze Szczecina, Romanowi Jurkowi z Jakubowa k. Warszawy, Grzegorzowi Urbańskiemu z Nowej Soli, Janowi Zimochowi z Ostrzeszowa oraz Zygmuntowi Wypychowi z Warszawy.
Kolejna Pielgrzymka Rzemiosła już za rok, w ostatnią niedzielę czerwca.

źródło: ppic.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

Jakie ogrodzenie wybrać?

Każdy wybiera takie ogrodzenie jakie tylko chcę.To przecież naprawdę jest bardzo łatwe....

Budowa domu - instalacje

Moim zdaniem ten wątek naprawdę jest bardzo ciekawy.Na pewno zainteresuje bardzo dużo osób....

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.