XV Lubelskie Święto Chleba

Strona główna » Aktualności » XV Lubelskie Święto Chleba

wielkość tekstu:A | A | A

Mija już 15 lat od pierwszego, skromnego Lubelskiego Święta Chleba – mała impreza, która wtedy odbyła się w Lubartowie, zgromadziła niespełna 10 wystawców i nieliczną grupę zwiedzających, głównie okolicznych mieszkańców.

Dziś nie sposób sobie wyobrazić życia lubelskiego rzemiosła piekarniczego i cukierniczego bez tej corocznej imprezy. Lubelskie Święto Chleba przez te 15 lat zyskało swoją renomę nie tylko lokalną, ale również ogólnopolską – ukoronowaniem tego faktu było podniesienie edycji lubelskiego święta organizowanej w roku 2012 do rangi IV Ogólnopolskiego Święta Chleba. 9 września 2012 to dzień, który w ocenie wielu gości imprezy zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach nie tylko lubelskiego, ale również ogólnopolskiego piekarstwa – święto przyciągnęło blisko 50 wystawców i ponad 20 tys. gości, którzy w zdecydowanej większości wynieśli z imprezy moc pozytywnych wrażeń – i jeszcze więcej smaczniejszych produktów piekarniczych.

Tegoroczna, XV edycja imprezy będzie miała nieco bardziej kameralny charakter, pomimo jubileuszu. Lubelska brać piekarska doszła do wniosku, że organizacja imprezy na wielką skalę byłaby nieco nie na miejscu w czasie, gdy z powodu recesji wielu konsumentów traci pracę i źródło dochodów, a niejeden rzemieślniczy zakład musi ogłaszać bankructwo.

XV Lubelskie Święto Chleba odbędzie się w gościnnych plenerach skansenu Muzeum Wsi Lubelskiej. Większość stoisk i atrakcji zostanie umieszczonych na terenie nowej ekspozycji pt. „Miasteczko Prowincjonalne”. W tych przestrzeniach, nawiązujących do tradycji, bardzo ważnej dla lubelskich rzemieślników piekarstwa, chleb, bułeczki, rogale i słynne lubelskie cebularze nabiorą podwójnie dobrego smaku.

To wyjątkowe wydarzenie będzie doskonałą okazją do spotkania się rzemieślników piekarstwa i cukiernictwa z Lubelszczyzny z konsumentami. Tak  oto chleb połączy we wspólnym świętowaniu tych, co na co dzień trudzą się by chleb przygotować i tych, którzy pracują by na chleb zarobić.

Ideą tego święta – uczcić chleb, który dosłownie i symbolicznie stanowi podstawę niezbędna do przeżycia każdego z nas. Pokazać dobre polskie pieczywo i ciastka z zakładów, które wbrew rynkowym trendom starają się zachować wierność starym dobrym technologiom i recepturom. Oddać należny szacunek tym, który chleb wytwarzają i docenić tych, którzy potrafią się nim dzielić. Podziękować tym, którzy na co dzień wybierają zdrowe polskie pieczywo z rzemieślniczych piekarni i promować postawy racjonalnych zakupów i niemarnowania chleba. W myśl hasła tegorocznej imprezy „Siła i zdrowie pochodzi z chleba!”…

Podobnie jak w roku ubiegłym, Lubelskie Święto Chleba będzie połączone z ważnymi wydarzeniami towarzyszącymi, które będą miały wyjątkowy charakter.

Program XV Lubelskiego Święta Chleba

XV Lubelskie Święto Chleba

Pod hasłem „Siła i zdrowie pochodzi z chleba”

Miejsce: Skansen Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96

Czas: godz. 9.30 – 17.30

Szczegóły programu

Godz. 9:30 Organizacja uroczystego orszaku świątecznego (orkiestra dęta, Zarząd Cechu z pocztami sztandarowymi, wystawcy z wyrobami artystycznymi, Bractwo Kurkowe).

Godz. 10:00 Msza święta z udziałem jednego z biskupów lubelskich

Godz. ok 11:00 Przemarsz orszaku świątecznego na plac oficjalny Skansenu – Miasteczko Prowincjonalne Muzeum Wsi Lubelskiej

Godz. 11:15 Oficjalne otwarcie Święta Chleba (przemówienie w imieniu organizatorów, przemówienia Patronów Honorowych oraz gości oficjalnych, przedstawienie wystawców i współorganizatorów).

Zwiedzanie stoisk wystawowych przez zaproszonych gości oficjalnych.

Od godz. 12:00

- Konkursy piekarskie i cukiernicze
- Gry i zabawy dla dzieci
- Ustanowienie rekordu Guinessa na największy cebularz lubelski na świecie
- Występy artystyczne

Godz. 16:00- Ogłoszenie wyników konkursów

- wręczenie nagród, pucharów, dyplomów i upominków
- zakończenie XV Lubelskiego Święta Chleba

Godz. 17:30 Oficjalne zakończenie otwartej części imprezy.

Biesiada dla gości oficjalnych, współorganizatorów imprezy i wystawców.

W części artystycznej wystąpią:

    Orkiestra Dęta OSP z Mełgwi
    Kapela z Wojciechowa
    Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „ Jawor”

źródło: swietochleba.org

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

szkolenia

byłam niedawno na szkoleniu z zakresu terapii keratynowej, bardzo mi się to spodobało i wprowadziłam ten zabie...

mieszkanie we Wrocławiu

Jeśli w swoim mieszkaniu chcecie bardzo ładną podłogę to polecam wam wejść na stronę internetową ...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.