Firmy mogą odzyskać VAT od towarów przeznaczonych na cele marketingowe

Strona główna » Aktualności » Firmy mogą odzyskać VAT od towarów przeznaczonych na cele marketingowe

wielkość tekstu:A | A | A

Firmy mają szanse na odzyskanie podatku VAT od towarów, które przekazały do celów marketingowych – wynika z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który stwierdził, że towary wydane między 1 kwietnia 2011 a 1 kwietnia 2013 r. nie powinny być opodatkowane.

Jak wskazał WSA, firmy nie musiały (pomiędzy 1 kwietnia 2011 a 1 kwietnia 2013 r.) odprowadzać podatku VAT za wyprodukowane przez siebie towary, które następnie przekazały bezpłatnie do celów marketingowych. Jak wskazują eksperci, podatnicy, którzy we wspomnianym czasie zapłacili podatek, powinni składać wnioski o jego zwrot, czyli o stwierdzenie nadpłaty podatku.

– Nie chodzi o przekazywanie próbek czy o tzw. prezenty o małej wartości, bo ich przekazanie co do zasady jest poza opodatkowaniem VAT. Chodzi o przekazywanie np. przez producenta słodyczy dużej partii tego produktu do supermarketów w celach reklamowych po to, żeby np. były rozdawane na degustacjach – wyjaśnia doradca podatkowy i menedżer w firmie Grant Thornton, Mirosława Zugaj.

Jak przypomina Zugaj, obowiązek opodatkowania podatkiem VAT dotyczy wydania towarów nie tylko nabytych, ale też zaimportowanych czy wyprodukowanych.

Zgodnie z aktualnymi przepisami, wydanie wyprodukowanych przez siebie towarów do celów reklamowych i marketingowych jednoznacznie skutkuje obowiązkiem ich opodatkowania. Kategorycznie doprecyzowała to nowela ustawy o VAT, która weszła w życie 1 kwietnia 2013 r.

 

źródło: podatki.biz

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

Wypożyczalnia aut

Szukasz prezentu dla chłopaka albo dziewczyny która interesuje się samochodami? ...

Jak tanio wysyłać paczki?

W naprawdę dobry sposób musiałem spróbować kilka razy. Jednak osobiście wolę ...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.