Rok 2014 - nowy i przepisowy

Strona główna » Aktualności » Rok 2014 - nowy i przepisowy

wielkość tekstu:A | A | A

Jak co roku, gdy tylko zaczyna się styczeń, w życie wchodzą różne nowe przepisy. Niektóre ułatwiają, inne komplikują życie piekarzom, cukiernikom, lodziarzom i całej rzeszy małych i dużych przedsiębiorców.

Od 1 stycznia 2014 r. trzeba zapomnieć o dotychczasowych nawykach związanych przede wszystkim z terminami dokumentowania transakcji i rozliczania VAT. Sposób wystawiania faktur uległ bowiem gruntownym zmianom. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, jeżeli dostawa towaru lub usługi powinny być potwierdzone fakturą. Teraz fakturę trzeba wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługę. Od nowego roku nie można też wystawić faktury wcześniej niż na 30 dni przed dniem wykonania usługi lub dostarczenia towaru. Od tej zasady jest co prawda kilka odstępstw, ale raczej mało istotnych.
Od stycznia podatnicy mają też obowiązek wystawić fakturę w sytuacji, gdy przed wydaniem towaru czy wykonaniem usługi otrzymają część należności. W przypadku takiej faktury zaliczkowej również powinna ona być wystawiona nie później niż 15. dnia następnego, ale też nie wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem zaliczkowej zapłaty – zarówno jej części, jak i całości.
W niektórych sytuacjach podatnik nie będzie miał obowiązku wystawienia faktur zaliczkowych, ale akurat obszaru działania sektora piekarsko-cukierniczego to nie dotyczy.
Ponieważ w sprawnym funkcjonowaniu piekarni i cukierni niezbędny jest m.in. sprawny dział transportu, dlatego też warto przypatrzeć się również nowym przepisom, które będą nie tylko obowiązywały kierowców na drogach, ale także osoby będące formalnie właścicielami pojazdów.
Wraz z początkiem 2014 roku chwilowo wróciła możliwość odzyskania całej kwoty podatku VAT za zakupiony samochód, jednak nie dotyczy to wszystkich aut. Nowe wymogi opisują minimalną wysokość otworu załadunkowego oraz odpowiednią proporcję długości przestrzeni ładunkowej do rozstawu osi.
Warto też pamiętać, że możliwość pełnego odliczenia VAT-u nie będzie trwała wiecznie, a jedynie do czasu, aż parlamentarzyści wprowadzą nowe przepisy. Mają one co prawda zezwolić na odpis całego podatku od towarów i usług, ale tylko w przypadku kupna samochodu wykorzystywanego wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli auto będzie miało być używane również do celów prywatnych, to z VAT-u, jaki trzeba za nie zapłacić, będzie można odliczyć tylko połowę.
Ciekawostką jest, że aby ukrócić nagminny proceder „kręcenia” liczników w starszych samochodach, od nowego roku diagności dokonujący obowiązkowych przeglądów aut muszą spisywać ich przebiegi, które wprowadzane są do systemu informatycznego i trafiają do Centralnej Ewidencji Pojazdów – zapewnia Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów. Od połowy roku z informacji tych będą mogli korzystać wszyscy, którzy zechcą kupić używane auto i postanowią sprawdzić m.in. legalność  jego pochodzenia.
Jeszcze nie wiadomo, czy i kiedy zmienią się przepisy dla „szybkich kierowców”, a więc również dla licznej rzeszy pracowników działów transportu, który o świcie rozwożą pieczywo po sklepach, nie bacząc na obowiązujące ograniczenia prędkości. W planach jest zwiększenie wysokości mandatów i uzależnienie ich od średniego wynagrodzenia. Propozycja zmian przewiduje, aby najmniejsza kara za przekroczenie prędkości wynosiła 1,5%, a największa nawet 20% średniej płacy krajowej, co w przeliczenia na złotówki oznacza przedział mandatów od 50 do nawet 750 zł. Dotyczyć ma to jednak terenu niezabudowanego, gdyż za zbyt szybką jazdę po mieście propozycja zmian mandatowego cennika przewiduje kary dwa razy większe.

źródło: bakeandweet.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

basen

Allegro ...

Aplikacja na telefon, która pomoże Ci rz...

Mi wystarczyła ciąża, aby rzucić i już nigdy do tego nie wrócić ...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.