Nie bój się prosić fiskusa o pomoc!

Strona główna » Aktualności » Nie bój się prosić fiskusa o pomoc!

wielkość tekstu:A | A | A

Urząd skarbowy zobowiązany jest ustosunkować się do pytań i wątpliwości danego podatnika w formie interpretacji indywidualnej, którą wydaje się właśnie na wniosek tegoż podatnika. Taka odpowiedź od fiskusa musi pojawić się w ciągu 90 dni od momentu złożenia starannie i poprawnie wypełnionego wniosku.

Mając jakiekolwiek wątpliwości w zakresie rozumienia przepisów podatkowych, co mogłoby mieć dla nas negatywne konsekwencje (np. finansowe), korzystajmy z możliwości, jakie daje nam prawo i… prośmy fiskusa o pomoc. Prawo do złożenia zapytania do urzędu skarbowego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości ma każdy podatnik. Służy do tego procedura wnioskowania o interpretację indywidualną. Na odpowiedź fiskus ma trzy miesiące. W tym czasie wstrzymajmy się z podejmowaniem decyzji dotyczących niejasnych dla nas kwestii podatkowych.

Nie będzie żadnych odsetek

Nie bójmy się wnioskować o interpretacje indywidualne. To w żaden sposób nie szkodzi nam jako podatnikom. Jest wręcz odwrotnie – jeśli odpowiedź fiskusa jest korzystna dla nas, a indywidualna interpretacja podatkowa nie zostałaby uwzględniona, podatnik nie jest pociągany do odpowiedzialności i żadne odsetki za zwłokę nie są naliczane. Ochrona obejmuje skutki podatkowe zdarzeń mających miejsce do końca okresu rozliczeniowego, w którym doręczono rozstrzygnięcie zmieniające lub uchylające interpretację. Podatnik może być również zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, jeżeli zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji indywidualnej, a skutki podatkowe związane ze zdarzeniem miały miejsce po doręczeniu interpretacji urzędu skarbowego.

Wypełniaj wniosek starannie

Fiskus ma trzy miesiące na odpowiedź na nasz wniosek o indywidualną interpretację. Czas ten może się jednak wydłużyć i – niestety- zwykle dzieje się to z naszej winy, bo… najczęstszą przyczyną są błędnie lub niestarannie wypełnione wnioski. W takiej sytuacji urząd skarbowy nie ustosunkowuje się do sprawy, tylko wzywa danego podatnika do usunięcia błędów lub uzupełnienia wniosku. W momencie, gdy poprawimy nasz wniosek, fiskus znowu ma 90 dni na odpowiedź. Warto więc być starannym i precyzyjnym, aby uniknąć niepotrzebnego przedłużania procedury uzyskiwania interpretacji indywidualnej. Wniosek powinien dotyczyć zawsze tylko jednej sprawy, którą należy wyczerpująco i precyzyjnie opisać.

Katarzyna Miazek, Tax Care

źródło: taxcare.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

gry internetowe

Przyjaciele chcę wam powiedzieć, że na naszym kasynie internetowym ...

Kasino

Chłopaki, grałem kiedyś w kasynie internetowym na ...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.