Duża podaż cukru na polskim rynku, ceny spadają

Strona główna » Aktualności » Duża podaż cukru na polskim rynku, ceny spadają

wielkość tekstu:A | A | A

Na polskim rynku jest duża podaż cukru, jego ceny spadają. W niektórych sieciach handlowych kilogramowe opakowanie można już kupić poniżej 2 zł. Niższe ceny cukru są korzystne dla gospodarstw domowych i firm spożywczych.

Duża podaż cukru na rynku krajowym skutkuje spadkiem cen. W lutym br. średnia cena zbytu cukru w workach 50 kg wyniosła 2,44 zł/kg i była o 4 proc. niższa niż w styczniu oraz o 25 proc. niższa niż przed rokiem. Cena zbytu cukru w opakowaniach jednokilogramowych wyniosła 2,33 zł/kg i była o 1,3 proc. niższa niż przed miesiącem oraz o 30 proc. niższa niż w lutym 2013 r. - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej w comiesięcznym raporcie.

W handlu detalicznym ceny cukru spadły o 4 proc. w porównaniu z cenami ze stycznia br. oraz były o 23 proc. niższe niż przed rokiem. Według danych Agencji Rynku Rolnego, w kampanii 2013/2014 produkcja cukru wyniosła 1 mln 761 tys. ton i była o 355 tys. ton większa od kwoty produkcyjnej oraz od zapotrzebowania runku wewnętrznego wynoszącego 1 mln 630 tys. ton.

W sezonie 2014/2015 produkcja cukru w Polsce może wynieść 1,8 mln ton. Duży spadek cen zbytu przy stabilnych cenach skupu surowca będzie miał negatywny wpływ na wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego, który w latach 2009-2013 osiągał rekordowe zyski – tłumaczy ekspert Instytutu Piotr Szajner. W 2014 r. pierwszy raz od kilku lat rentowność przemysłu cukrowniczego może być porównywalna z przeciętnymi wynikami osiąganymi w całym przemyśle spożywczym (4 proc.).

źródło: cukiernictwo.elamed.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

basen

Allegro ...

Aplikacja na telefon, która pomoże Ci rz...

Mi wystarczyła ciąża, aby rzucić i już nigdy do tego nie wrócić ...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.