Adwantam - nowa dozwolona substancja słodząca

Strona główna » Aktualności » Adwantam - nowa dozwolona substancja słodząca

wielkość tekstu:A | A | A

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał zezwolenie na stosowanie adwantamu jako substancji słodzącej i określił dopuszczalne dzienne spożycie wynoszące 5 mg/kg masy ciała.

W dniu dzisiejszym (15 maja 2014 r.) w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej opublikowano ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 497/2014, które zmienia załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do stosowania adwantamu jako substancji słodzącej. W odpowiedzi na wniosek o zezwolenie na stosowanie tej substancji Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności dokonał oceny bezpieczeństwa adwantamu stosowanego jako dodatek do żywności oraz określił dopuszczalne dzienne spożycie wynoszące 5 mg/kg masy ciała dziennie.

Adwantam to proszek o barwie od białej do żółtej, wytwarza się w drodze syntezy chemicznej w trzystopniowym procesie, o numerze E 969. Załącznik I ww. rozporządzenia określa kategorie żywności, w których stosowanie tej substancji słodzącej jest dozwolone. Są to m.in.: fermentowane przetwory mleczne z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi, włącznie z produktami poddanymi obróbce cieplnej; lody spożywcze; dżemy ekstra i galaretki ekstra w rozumieniu dyrektywy 2001/113/WE; wyroby kakaowe i czekoladowe objęte dyrektywą 2000/36/WE; guma do żucia; pieczywo cukiernicze i wyroby ciastkarskie; napoje z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi; suplementy diety w postaci płynnej; suplementy diety w postaci syropu lub do żucia.

Rozporządzenie Komisji nr 497/2014 wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego publikacji.

Osoby zainteresowane rozporządzeniem proszone są o kontakt z biurem (igifc@igifc.pl).

źródło: cukiernictwo.elamed.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

Nowy samochód warto ?

Jeśli ktoś posiada na takie auto fundusze to myślę, że jak najbardziej warto. Ja natomiast na ten moment zasta...

Rękawiczki foliowe

Dzień dobry, chciałbym zaoferować Państwu do zakupu rękawiczki foliowe. Posiadają wszystkie atesty i dopuszcz...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.