Adwantam - nowa dozwolona substancja słodząca

Strona główna » Aktualności » Adwantam - nowa dozwolona substancja słodząca

wielkość tekstu:A | A | A

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał zezwolenie na stosowanie adwantamu jako substancji słodzącej i określił dopuszczalne dzienne spożycie wynoszące 5 mg/kg masy ciała.

W dniu dzisiejszym (15 maja 2014 r.) w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej opublikowano ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 497/2014, które zmienia załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do stosowania adwantamu jako substancji słodzącej. W odpowiedzi na wniosek o zezwolenie na stosowanie tej substancji Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności dokonał oceny bezpieczeństwa adwantamu stosowanego jako dodatek do żywności oraz określił dopuszczalne dzienne spożycie wynoszące 5 mg/kg masy ciała dziennie.

Adwantam to proszek o barwie od białej do żółtej, wytwarza się w drodze syntezy chemicznej w trzystopniowym procesie, o numerze E 969. Załącznik I ww. rozporządzenia określa kategorie żywności, w których stosowanie tej substancji słodzącej jest dozwolone. Są to m.in.: fermentowane przetwory mleczne z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi, włącznie z produktami poddanymi obróbce cieplnej; lody spożywcze; dżemy ekstra i galaretki ekstra w rozumieniu dyrektywy 2001/113/WE; wyroby kakaowe i czekoladowe objęte dyrektywą 2000/36/WE; guma do żucia; pieczywo cukiernicze i wyroby ciastkarskie; napoje z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi; suplementy diety w postaci płynnej; suplementy diety w postaci syropu lub do żucia.

Rozporządzenie Komisji nr 497/2014 wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego publikacji.

Osoby zainteresowane rozporządzeniem proszone są o kontakt z biurem (igifc@igifc.pl).

źródło: cukiernictwo.elamed.pl

Strona główna
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.