Powrót do przeszłości

Strona główna » Aktualności » Powrót do przeszłości

wielkość tekstu:A | A | A

Producenci przekąsek i słodyczy coraz chętniej eksperymentują ze smakiem, do skomponowania którego używają starych, sprawdzonych składników: ziaren, ziół, przypraw, czekolady. Odpowiednie ich połączenie daje produkty zaskakujące o znanym, choć na nowo zinterpretowanym smaku.

Trendy w branży słodyczy i przekąsek bez wątpienia kreują Amerykanie, którzy konsumują ogromne ilości tych produktów. Nie dziwi zatem fakt, iż tegoroczne targi Sweets & Snacks Expo, które odbyły się w Chicago przyciągnęły rzesze zwiedzających. W dniach 20-22 maja br. 650 wystawców zaprezentowało tysiące nowych wyrobów, które wyznaczają trendy nie tylko na amerykańskim, ale również ogólnoświatowym rynku słodyczy i przekąsek.

Na zdrowie

Ponad połowa Amerykanów wybiera produkty, które oferują dodatkowe korzyści (poza smakowymi). Dla 53 % konsumentów przekąski i słodycze powinny mieć prozdrowotny charakter i być odżywcze, a nie dostarczać tylko pustych kalorii. Powinny być zatem kluczowym elementem właściwie zbilansowanej diety, a nie „wyrzutem sumienia”. Stąd od kilku już lat w branży słodyczy i przekąsek rośnie popularność produktów wielozbożowych, z dodatkiem różnorodnych ziaren, nasion, orzechów, owoców. Choć są to zazwyczaj składniki znane od setek lat ich użycie w słodyczach czy słonych przekąskach jest zaskakujące. Pestki dyni, ciecierzyca, owoce granatu, wodorosty, sezam, pasternak to tylko niektóre ze składników, których nuty można wyczuć w proponowanych słodyczach i przekąskach.

Słodkie dzieciństwo

Dla amerykańskich konsumentów nie ma alternatywy wobec masła orzechowego, które tak jak nigdzie na świecie występuje tutaj w wielu wariantach smakowych. Dla przeciętnego Europejczyka połączenie tego produktu z boczkiem, piankami czy bananami wydawać by się mogło wysoce nietrafione. Tymczasem w Ameryce takie kompozycje są wręcz pożądane, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej zaskakujących smaków. Nie zmienia to faktu, iż korzystają oni przede wszystkim z klasycznych składników. Do łask powrócił bowiem kokos, migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe i karmel. Wszystkie te produkty przywodzą smaki dzieciństwa, które konsumentom zawsze będą się dobrze kojarzyć. I właśnie dlatego chętnie po nie wracają.

Powiew egzotyki

We współczesnych słodyczach i przekąskach można odnaleźć niejednokrotnie bardzo zaskakujące nuty smakowe: gorzką, kwaśną, pikantna. W tym celu producenci stosują egzotyczne przyprawy i zioła, które do niedawna były zarezerwowane wyłącznie dla gastronomii. W Ameryce posmak czerwonego chili, czosnku czy tabasco w tradycyjnych żelkach, cukierkach lub batonach nikogo nie dziwi. W tym roku pojawiły się również słodycze i przekąski, do produkcji których użyto m.in. imbiru, rozmarynu, szałwii oraz soli morskiej.

Dekadencka słodycz

Dodatek oliwy truflowej czy importowanej soli sprawia, że niepozorne słodkości z przysmaku dla dzieci urastają do ekskluzywnej Premium, która rozpala zmysły konsumentów. Takie też są współczesne słodycze i przekąski – mają słodycz mleka, szczyptę pikanterii przypraw i aromatyczne nuty. Wszystko to w eleganckim opakowaniu: w złocie, w połysku. Dotyczy to oczywiście segmentu słodyczy z najwyższej półki, ale coraz częściej w popularnych produktach można odnaleźć równie ekskluzywne smaki.

Amerykanie jak żadna inna nacja na świecie uważają, że słodycze i przekąski mają istotny wpływ na poprawę jakości życia. Traktują je także, jako kluczowy element spotkań towarzyskich.

źródło: bakeandsweet.pl

Strona główna
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.