Poza siecią

Strona główna » Aktualności » Poza siecią

wielkość tekstu:A | A | A

W jakim celu ludzie spotykają się w kawiarniach? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest oczywista. Wybierając miejsce, w którym spędzimy popołudnie kierujemy się nie tylko jakością kawy, ale też dostępem do Wi-Fi.

Stoliki zapełnione ludźmi z laptopami, przesiadującymi długie godziny nad jedną latte to charakterystyczny obrazek w wielu kawiarniach. Gdzie w tym wszystkim miejsce na przyjacielskie rozmowy, romantyczne randki czy spotkania zawodowe?
Stały dostęp do sieci jest już czymś tak powszechnym, że większość kawiarni zakłada Wi-Fi, tym samym spełniając oczekiwania swoich gości. Jednak w wielu stolicach europejskich coraz częściej odchodzi się od tego schematu i tworzy kameralne miejsca bez dostępu do Internetu. W Ameryce hitem jest hasło: No, we don’t have Wi-Fi, talk to each other (Nie mamy Wi-Fi, rozmawiajcie ze sobą), które w różnej formie pojawia się w coraz większej ilości miejsc. Wielu właścicieli kawiarni czy restauracji wyraźnie zaznacza brak Internetu, po ty, by ludzie ze sobą rozmawiali. Bo taki był cel zakładania tych miejsc. Tymczasem od dłuższego czasu wielu gości natychmiast po wejściu logowało się do sieci i… znikało.
W Polsce na taki krok odważył się warszawski Bar Prasowy. Tu na początku Wi-Fi było, jednak po krótkim czasie właściciele doszli do wniosku, że ich lokal to miejsce specyficzne. Odbywają się tu odczyty, pokazy, projekcje, są wystawiane spektakle teatralne. Powinien być zatem miejscem wytchnienia i odpoczynku – także od życia w sieci.
Oprócz przyczyn stricte społecznych tworzenie kawiarni bez dostępu do Internetu ma również wymiar ekonomiczny. Amerykańskie lokale już od kilku lat borykają się z nadużywaniem gościnności przez klientów z laptopami, którzy zamawiają jedną kawę, po czym zajmują swój ulubiony stolik na kilka godzin.
Zjawisko to zostało określone jako laptop hobos (bezdomni z laptopami, kloszardzi z laptopami). Oczywiście nie każdy gość z laptopem czy tabletem jest traktowany jako zagrożenie. Laptop hobos to nie osoby, które wpadną z laptopem na godzinę, lecz takie, które przesiadują długie godziny przy jednej
latte zajmując stolik i utrudniając innym gościom wypicie kawy. Goście traktujący kawiarnie jak biuro nie są jednak problemem wyłącznie dla małych punktów. Notowana na NASDAQ sieć Panera Bread, która ma ponad 1600 lokali w Stanach Zjednoczonych, wprowadziła właśnie ograniczenie dostępu do Wi-Fi we wszystkich swoich punktach. W godzinach 11.30-13.30, a więc w porze lunchowej, darmowy dostęp do Internetu jest ograniczony jedynie do 30 minut.
– Wprowadzenie takiego limitu w godzinach szczytu pozwala na szybsze zwalnianie stolików i obsłużenie większej liczby klientów – tłumaczy Missy Robinson, rzecznik prasowy sieci Panera Bread.
Także Starbucks, kojarzony przede wszystkim z darmowym Wi-Fi walczy z okupowaniem stolików przez posiadaczy MacBooków. Sieć pozwala jednak managerom poszczególnych kawiarni samodzielnie decydować, na jakich warunkach udostępniają swoim klientom dostęp do Internetu.
Także w Polsce wczesnymi popołudniami kawiarnie z darmowym dostępem do sieci zapełniają się gośćmi, dla których kawa jest jedynie… dodatkiem do Internetu.
Choć dostęp do sieci jest dziś czymś niezbędnym, może warto czasami odciąć się od wirtualnego świata? Tworzenie strefy bez Wi-Fi może już wkrótce okazać się idealnym chwytem marketingowym dla właścicieli kawiarni. Ludzie zaczynają bowiem cenić coś, co parę lat temu uznaliby za ograniczenie: brak dostępu do Internetu.

źródło: bakeandsweet.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

gry internetowe

Przyjaciele chcę wam powiedzieć, że na naszym kasynie internetowym ...

Kasino

Chłopaki, grałem kiedyś w kasynie internetowym na ...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.