Strona główna
środa, 29 stycznia 2020 r.
Imieniny: Franciszek, Konstancja

Bursztynowa słodycz

Strona główna » Aktualności » Bursztynowa słodycz

wielkość tekstu:A | A | A

Ceny miodów naturalnych idą w górę z powodu malejącej liczby pszczół i spadającej produkcji tego surowca. Cukiernicy coraz rzadziej korzystają z prawdziwych miodów zastępując je sztucznymi. Czy mają jakąś alternatywę?

Grudzień jest szczególnym okresem w naszej branży pod względem zużycia miodu, który stanowi istotny składnik receptur na pierniki, a niekiedy także ciasta korzenne. Niektórzy cukiernicy przyznają wręcz, że poza okresem Bożego Narodzenia nie korzystają z miodów. Inni czasami serwują miód klientom, którzy zimą odwiedzają ich cukiernio-kawiarnie, aby ogrzać się przy gorącej herbacie.
Wszystkiemu winna jest cena tego surowca – twierdzą cukiernicy, chociaż gdyby dokładnie przeanalizować różne oferty producentów miodów, to można znaleźć zarówno produkty „z własnej pasieki” po 30 zł za 900 ml, jak też polskie miody wielokwiatowe pakowane w 15 kg wiadra, które przy zakupie większych ilości kosztują tylko 10 zł/kg. Tak czy inaczej, z pewnością zdecydowana większość naturalnych miodów jest droższa niż miodów piekarskich. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te drugie są produktami, które zazwyczaj nie spełniają wszystkich unijnych wymogów i nie mogą być sprzedawane jako miody do bezpośredniego spożycia. Dotyczy to surowców, które zawierają zbyt dużo wody, są przegrzane, lekko sfermentowane lub mają nietypowy dla swojego rodzaju smak i zapach. Właśnie takie miody o obniżonej jakości i z etykietką „przeznaczony tylko do gotowania” wykorzystuje się w przetwórstwie spożywczym. Co prawda, korzystając z tego typu przemysłowych surowców można używać określenia „miód” w nazwach gotowych wypieków piekarskich lub cukierniczych, ale już w wykazie surowców wymagane jest podanie nazwy „miód piekarniczy”.
Inną alternatywą do używania miodu naturalnego jest korzystanie z produktów wytwarzanych przez pszczoły, które nie są karmione nektarami z kwiatów, lecz odpowiednio przygotowanymi syropami cukrowymi, co pozwala pszczelarzom przyspieszyć i zwiększyć produkcję.
Jeszcze innym rozwiązaniem może być używanie w cukiernictwie miodu sztucznego, który jednak poza swoją bursztynową barwą i klarownością w niczym innym nie przypomina prawdziwego miodu. Różni się m.in. smakiem i zapachem, gdyż jest wytworem ludzkim i najczęściej powstaje z syropu ziemniaczanego wzbogaconego o odpowiednie barwniki, aromaty oraz esencje smakowe.
Produkcja ciast miodowych jest też oczywiście możliwa z użyciem odpowiednich mieszanek cukierniczych zawierających miody w formie proszku. Ich wybór nie jest niestety zbyt bogaty.
Firma Zeelandia nie tylko w okresie bożonarodzeniowych świąt poleca cukiernikom swoje Ciasto Miodowe, które – jak zapewnia producent - ma w składzie widoczne i wyczuwalne pełne kawałki miodu. Koncentrat pozwala na proste przygotowanie ciasta biszkoptowo-tłuszczowego do różnego rodzaju placków i wypieków deserowych. Wypieki charakteryzują się wilgotnym, bursztynowo-złotym miękiszem, bogatym aromatem i pełnym smakiem komponującym się z wieloma różnymi dodatkami, np. z owocami.
Innym produktem Zeelandii jest mieszanka z kawałkami aromatycznej, ciemnej czekolady i kuleczkami złocistego miodu, które nie rozpływają się podczas wypieku. Koncentrat Ciasto Miodowo-Czekoladowe pozwala przygotować produkty o bogatym smaku domowych wyrobów, a jednocześnie zachowujące delikatną strukturę i zapewniający niezmienną jakość oraz zawsze taki sam rezultat – zachwala Zeelandia. Wspomniany miks można wykorzystać zarówno do babki, jak też tortów i luksusowych ciast deserowych. Z kolei dodatek przypraw korzennych pozwala skorzystać z mieszanki przy świątecznej produkcji ciasta piernikowego.
Wyrazisty smak i zapach miodu naturalnego to jedne z największych zalet wyrobów, które można otrzymać z mieszanki Komplet Miodowe Soft. Również ona przeznaczona jest do wyrobu soczystego ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, które ma szerokie spektrum zastosowania w cukiernictwie. Miodowe z masą kokosową, babka miodowo-maślana, stefanka miodowa z powidłami, rolada jogurtowo-miodowa czy szarlotka miodowa to tylko kilka propozycji zastosowania wspomnianego miksu przy wykorzystaniu receptur opracowanych przez technologów firmy Komplet. Wśród zalet mieszanki Miodowe Soft producent wymienia m.in. łatwe i racjonalne przygotowanie ciasta, które w recepturze podstawowej wymaga jedynie połączenia proszku z olejem, jajami i wodą.
Naturalny miód w postaci proszku odnajdziemy też w mieszance ciasta Miodownik oferowanej przez firmę Credin. To kruche ciasto oprócz delikatnego miodowego aromatu i wyrazistego smaku charakteryzuje się też subtelną, bursztynową barwą miękiszu. Zaletą jest też uproszczona technologia przygotowania, która wymaga mniej składników do odważania.
Niewiele gotowych miodowych kompozycji jest też w segmencie mieszanek piekarskich. Wśród nich wyróżnia się przed wszystkim 25 % Mix Żytnio-Miodowy wspomnianej już wcześniej firmy Zeelandia. Mieszanka aż w 90 % zawiera mąkę razową i służy do przygotowywania wysokiej jakości pieczywa o niepowtarzalnym smaku i aromacie, puszystym i wilgotnym miękiszu (zawdzięcza to granulatowi ziemniaczanemu) oraz długim okresie świeżości.
Firma Eco Trade proponuje z kolei mieszankę piekarską do wyrobu delikatnego drożdżowego pieczywa drobnego. Bułeczki do teczki – Miodowe to 20 % miks wzbogacony wapniem i z dodatkiem naturalnego miodu odpowiedzialnego za wyjątkowo aromatyczny smak tych wyrobów. Koncentrat może stanowić także bazę do wyrobu szerokiego asortymentu ciast półfrancuskich.

źródło: bakeandsweet.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

Materac dziecięcy

Jak dla mnie materac dziecięcy musi być również przede wszystkim wygodny. Ja sama używam materaca ...

Dobry materac do sypialni

Jak najbardziej wybór dobrego materaca do sypialni to bardzo ważna kwestia. Dlatego ja zdecydowałam się od raz...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.