Strona główna
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r.
Imieniny: Emilia, Julinan

Zarejestruj się na Targi FOOD-to-GO i weź udział w warsztatach gastronomicznych z wyjątkowymi gośćmi

Strona główna » Aktualności » Zarejestruj się na Targi FOOD-to-GO i weź udział w warsztatach gastronomicznych z wyjątkowymi gośćmi

wielkość tekstu:A | A | A

Masz własną restaurację? Prowadzisz lodziarnię lub cukiernię? A może Twój biznes powiązany jest z cateringiem? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi tak, nie może Cię zabraknąć na V Targach Wyposażenia i Produktów dla Gastronomii FOOD-to-GO, które odbędą się już 4-5 lutego.  Hala AMBER EXPO w Gdańsku po raz kolejny będzie gościć znakomite gwiazdy gastronomii, doskonałych profesjonalistów w swojej branży jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę w kulinarnym świecie.
Udział w Targach FOOD-to-GO umożliwia wystawcom jak i odwiedzającym nawiązanie nowych relacji biznesowych, podtrzymanie tych już istniejących, zaprezentowanie i poznanie nowinek dotyczących wyposażenia i produktów dla gastronomii.
 Jedną z głównych atrakcji gdańskiego eventu są seminaria learnShops™.  Liczne pokazy i degustacje połączone z prezentacjami prowadzonymi przez osoby znane w branży, co roku inspirują i pomagają lepiej przygotować się do letniego sezonu. Tematyka  tegorocznych seminariów skupia się wokół marketingu w gastronomii, menu bezglutenowego oraz deserów.
Mistrz Cukiernictwa, juror pierwszego polskiego cukierniczego show „Polski Turniej Wypieków”, znany z programów kulinarnych – Tomasz Deker, podczas seminariów learnShops poprowadzi warsztaty cukiernicze. „Słodkie inspiracje Tomasza Dekera” rzucą nowe światło na cukiernictwo, dzięki doświadczeniu, które prowadzący zdobył w Polsce i za granicą.
W świat słodkich wypieków zabierze Państwa finalistka drugiej edycji programu „MasterChef” Diana Volokhova, która jak sama twierdzi „W Polsce znalazła swoje miejsce na ziemi”. Wspomnienia z dzieciństwa w Armenii, w której się wychowywała są nieodzowną inspiracją tworzonych przez nią dań. Na targach zaprezentuje więc tradycyjną kuchnię ormiańską w szczególności skupiając się na słodkich wypiekach.
Oprócz Strefy Deserowe Inspiracje, istotnym tematem podczas gdańskich targów FOOD-to-GO będzie bezglutenowe menu. Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej już po raz trzeci poruszy temat diety bezglutenowej w polskich restauracjach. Rosnące zainteresowanie produktami ze znakiem przekreślonego kłosa z roku na rok zachęca właścicieli restauracji i punktów gastronomicznych do wprowadzenia do karty nowych, bezglutenowych potraw. Patronem Strefy Bezglutenowej jest firma GLUTENEX Sp. z o.o. której przedstawiciele poprowadzą prezentację pt. „Bezglutenowo nie znaczy niesmacznie” i tym samym obalą wszelkie mity związane z produktami bezglutenowymi.
Kolejnymi gośćmi specjalnymi tegorocznych targów będą Jola Słoma i Marek Trymbulak z Atelier Smaku. Ich nowatorskie podejście do kulinariów w szczególności do kuchni wegańskiej i bezglutenowej pozwoli zaspokoić nawet najbardziej wymagające podniebienia. Zapraszamy również do Food Tracka Atelier Smaku przez dwa dni trwania targów.
Podczas seminariów learnShops managerowie restauracji, pizzerii, hoteli i pensjonatów dzięki firmie SmartenPR w pigułce zyskają wiedzę na temat marketingu w gastronomii i hotelarstwie. Firma Smarten jest pierwszą agencją w Polsce, która na co dzień współpracuje z sektorem HoReCa. Szkolenia z ich udziałem cieszą się dużą popularnością i na pewno zainspirują do podjęcia nowych działań marketingowych. Zachęcamy również do udziału w szkoleniu „Obecna sytuacja rynku gastronomicznego. Jak odnaleźć się i zdobyć klientów w dzisiejszych czasach?”, który poprowadzi Anna Dębska z portalu GdzieZjesc.info
Jednak najważniejszym elementem targów jest wystawa urządzeń, maszyn i produktów dla branży gastronomicznej, niezbędnych do prowadzenia zarówno całorocznego jak i sezonowego biznesu.  Spotkania na stoiskach wystawców będą doskonałą okazją do nawiązania i podtrzymania znajomości w branży.  Pełną listę wystawców można znaleźć na stronie targów www.food-to-go.pl
FOOD-to-GO od lat uznawane są za najciekawsze i najbardziej różnorodne targi gastronomiczne na Pomorzu. Na początku lutego Amber Expo w Gdańsku zamieni się w kulinarne centrum Polski. 
Zachęcamy do rejestracji on-line na stronie www.food-to-go.pl, która umożliwi bezpłatny wstęp oraz udział we wszystkich atrakcjach.
Do zobaczenia!

Miejsce targów:
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo
ul. Żaglowa 11, Gdańsk

Godziny otwarcia:
Środa, 4 lutego 2015 r. 10:00 – 16:30
Czwartek, 5 lutego 2015 r. 10:00 – 15:30

Organizator:
easyFairs® Poland Sp. z o.o./Targi w Krakowie Sp. z o.o.
Tel. +48 12 651 95 20
Fax +48 12 651 95 22

Kontakt:
Katarzyna Gościańska – Specjalista ds. Marketingu
Tel: +48 12 651 95 23
Kom: +48 510 134 219
Fax: +48 12 651 95 22
goscianska@targi.krakow.pl 

źródło: easyfairs.com/pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

Festuwal Chleba w Ciechocianku

Do wyboru jest wiele firm cateringowych. Nasze doświadczenia na eventach - od dobrych po niezbyt dobre. współp...

Kontrola sanepidu

Kontrola sanepidu zawsze wzbudza emocje i budzi niepewność. Żeby spać spokojniej warto wcześniej pomyśleć o sy...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.