Strona główna
środa, 29 stycznia 2020 r.
Imieniny: Franciszek, Konstancja

Festiwal Chlebów Świata 13-15. marca 2015

Strona główna » Aktualności » Festiwal Chlebów Świata 13-15. marca 2015

wielkość tekstu:A | A | A

Najnowsza, druga edycja Festiwalu Chlebów Świata odbędzie się w dniach 13-15 marca 2015 r. Celem tej inicjatywy jest promocja chleba, pokazanie jego powszechności, oraz  różnorodności. Zaplanowaliśmy, że będzie się składała się z dwóch segmentów: pierwszy to prezentacja wypieków pieczywa według receptur kultywowanych z różnych części świata, drugi to ekspozycja producentów pieczywa oraz związanych z piekarnictwem produktów. Nie zabraknie też pokazu rodzajów ziarna oraz mąki.

Nowością FESTIWALU CHLEBÓW ŚWIATA są piekarnicze prezentacje, które będą realizowane co godzinę w kilkunastu salach lekcyjnych.

Odwiedzając te „laboratoria piekarnicze” można będzie poznać historię starodawnych mąk, sposób przygotowania pieczywa przez Rzymian i Palestyńczyków, abilność piekarzy z Chin, Indonezji, Syrii, i innych atrakcji.

Nie zabraknie też wypieku starodawnego razowego pieczywa w PIEKARNI DOMOWEJ oraz ekologicznego wędzenia wędlin zapewnionego przez ekspertów z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

W salach lekcyjnych zamienionych na LABORATORIA PIEKARNICZE, co godzinę będzie można poznać sposoby przygotowania: piady, pity, rogali świętomarcińskich z Poznania, bio pieczywa, ziaren i starodawnych mąk, chlebów z Australii i Oceanii, Chin, Bułgarii, Francji, Indonezji, Palestyny, Serbii, Włoch i innych stron świata.

Produkty Jarmarku Chlebów Świata i dodatków:
chleb litewski, sękacz, cebularz, pieczywa bezglutenowe, chleb życia, chleb bez mąki, mrowisko, ciasta, sery krowie, kozie, owcze, sery dojrzewające, miody, pierzga, pyłek kwiatowy, przyprawy, zioła, bakalie, ekologiczne wędliny, powidła z buraków cukrowych z Mazowsza.

Plan Festiwalu:

Uroczyste otwarcie Festiwalu: piątek, 13, marca 2015 r. o godz. 13.00

Godziny otwarcia:
piątek,13 marca: 10.00 do 18.00
sobota, 14 marca: 10.00 do 18.00
niedziela,15 marca: 10.00 do 16.00

Ramowy program
12:15 Konferencja prasowa – sala Biesiad Chlebowych
13:00 uroczyste otwarcie – pierwsze piętro
13:30 zwiedzanie wystaw.

Informacja telefoniczna: 22 22 50 111
e-mail: sekretariat@festiwalchlebow.pl
www.chlebyswiata.pl

źródło: chlebyswiata.pl

Strona główna

artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany - zapraszamy

Forum

Materac dziecięcy

Jak dla mnie materac dziecięcy musi być również przede wszystkim wygodny. Ja sama używam materaca ...

Dobry materac do sypialni

Jak najbardziej wybór dobrego materaca do sypialni to bardzo ważna kwestia. Dlatego ja zdecydowałam się od raz...

więcej
Partnerzy serwisu:
Nowoczesny Portal Branżowy Piekarnie24.pl – piekarnie, cukiernie, lodziarnie. Darmowa rejestracja Firm mających w swojej ofercie maszyny, urządzenia, surowce, finansowanie, wnioski, dotacje, pojazdy, bhp, franczyza oraz inne. Portal branży piekarsko - cukierniczo - lodziarskiej. Darmowe strony www. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Piekarnia Cukiernia Lodziarnia.